Начало » Парламентарни избори 2013 » За РИК/СИК » Методически указания за РИК - част I » Раздел I Общи положения

Раздел I Общи положения

ЧАСТ ПЪРВА

Раздел І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

На основание чл. 26, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от Изборния кодекс (ИК) Централната избирателна комисия (ЦИК) има правомощия да следи за приложението на Изборния кодекс и да осъществява методическо ръководство и контрол за законност върху работата на районните и секционните  избирателни комисии и да издава методически указания за работата на районните и секционните избирателни комисии по прилагането на ИК.

Настоящите Методически указания, издадени на основание посочените по-горе правомощия, целят да дадат възможност и да гарантират точното и еднакво тълкуване и прилагане на Изборния  кодекс от районните избирателни комисии (РИК), секционните избирателни комисии (СИК), както и от всички органи, организации и лица, които участват в подготовката и произвеждането на изборите за народни представители, насрочени за 12 май 2013 г.

В Методическите указания са отразени и решенията, които ЦИК е взела във връзка с приложението на ИК. Те нямат за цел тяхното преповтаряне, а насочване на вниманието на комисиите по практическото приложение на ИК и решенията на ЦИК, особено след извършените промени в ИК след обнародването му и въведените нови задължения за РИК и СИК.

Решенията на ЦИК се съобщават чрез публикуване в електронния бюлетин на БТА: www.bta.bg, и на интернет страницата на ЦИК: www.cik.bg.

В чл.65 ал.1 от Конституцията и в чл.4 ал.1 от ИК е уреден принципа, че за народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство освен българското, навършил е  21 години, не е поставен под запрещение (пълно или ограничено) и не изтърпява наказание лишаване от свобода.

Нормата на чл. 3, ал.1 от ИК урежда активното избирателно право, като сочи, че право да избират народни представители имат всички български граждани (без разлика дали имат друго, освен българското гражданство) които са:

  • навършили 18 години към изборния ден включително;
  • не са поставени под запрещение;
  • не изтърпяват наказание лишаване от свобода.

Изборния кодекс не обвързва упражняването на активното и пасивното избирателно право с изисквания за уседналост.

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол