Начало » Парламентарни избори 2013 » За РИК/СИК » Методически указания за РИК - част II » Д. Процедура по приемане и обработка на протоколите от СИК

Д. Процедура по приемане и обработка на протоколите от СИК

Д. ПРОЦЕДУРА ПО ПРИЕМАНЕ И ОБРАБОТКА НА ПРОТОКОЛИТЕ ОТ СИК

24. Преди започването на компютърната обработка в изборния ден отговорникът на ИП получава от председателя на РИК заявка за промени (ако има такива) в параметризацията на продукта - например неоткрити секции.

Въвежда ги, разпечатва списъци на населените места, и избирателните секции, регистрираните кандидатски листи на партии и коалиции от партии и инициативни комитети и ги представя за подпис на председателя и секретаря на РИК.

След това към изчислителния пункт в ЦИК се изпраща подписан с цифров сертификат файл с актуалните изходни данни. Ако по технически причини това не е възможно, те се изпращат по факс или телефон.

25. При постъпването на първите секционни протоколи за обработка отговорникът на ИП в присъствието на член на РИК:

- проверява дали операторската програма е спряна на всички работни места и синхронизира времето на всички компютри;

  • стартира точка "Начало на преброяването";
  • отваря пликовете с паролите и ги раздава на операторите;
  • записва в тетрадката - дневник датата, събитието и часа.

26. След регистрация пред РИК, членовете на СИК приносителите на неразпластените секционни протоколи отиват в ИП на РИК, където данните от протоколите се въвеждат в компютър от оператор, който е свободен.

27. Първо се въвежда деветцифреният номер на секцията. От предварително създадената база данни за номерата на секциите и за съответствието "номер на секция - населено място/адрес" на екрана на компютъра се появява населеното място, в което се намира секцията.

Когато тези данни не съответстват на информацията от протокола, те се проверяват и коригират под контрола на РИК.

26. Програмата визуализира въведените от оператора данни, резултата от изпълнението на контролите и предлага операторът да потвърди записа им в базата данни.

27. Отпечатва се ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РАЗПИСКА с уникален код за страната, данните се записат в базата заедно с генерирания цифров подпис с частния ключ на оператора. Предложението за разписка съдържа данните от въведения протокол, фабричните номера на всеки лист, ЕГН на оператора и на един от членовете на СИК - приносители на протокола на СИК, както и евентуалните сработили контроли (неудовлетворени контроли).

При сработили контроли (неудовлетворени контроли) операторът преглежда въведеното, отстранява техническическите грешки, допуснати при въвеждането на данните. Ако контролите останат неудовлетворени връща протокола на СИК за преглед. При наличие на неудовлетворени (сработили) контроли, представителите на СИК и РИК изясняват причините за това и тримата членове на СИК вземат решение по поправката на протокола . Ако има решение за поправки на данни от протокола (при очевидна фактическа грешка) срещу извършената поправка се полагат подписите на тримата членове на СИК и коригираните данни се въвеждат от оператор, издава се ново Предложението за разписка, а предишната се маркира в базата данни като невалидна.

Всяко ново въвеждане се записва в базата данни и генерира Предложение за разписка с нов уникален код.

Ако няма сработили контроли (при удовлетворени контроли) или когато протокола се приема във вида, в който е въведен, операторът извършва сканиране на страниците на протокола, като софтуерът извършва следните проверки и контроли:

  • сканира единична А4 страница в резолюция 150dpi в два цвята;
  • открива маркерите и автоматично позиционира изображението - обръщане (ротация 180 градуса), вертикал/хоризонтал (транслация), завъртане (ротация);
  • разпознава чрез OCR алгоритъм фабричният номер и номера на листа;
  • подрежда страниците по номера и проверява фабричните номера за съвпадение с тези от разписката и генерира PDF файл;

Ако фабричните номера не съвпаднат, операторът преглежда резултатите от автоматизираното разпознаване за отклонения, дължащи се на зацапване, нарушаване на физическата цялост на носителя или др. Ако има такива отклонения, операторът приема вписаните данни от въвеждането на ръка, или коригира данните в Предложението за разписка, като генерира нова такава.

Единствено след сканирането, програмата на оператора позволява създаването на ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНА РАЗПИСКА. Тя съдържа всички реквизити на Предложението за разписка, като в допълнение се отбелязва и датата и часа на сканирането.

ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНАТА РАЗПИСКА се отпечатва в три екземпляра и се подписва от оператор на „Информационно обслужване" АД, представителите на СИК и член на РИК, в случай, че протокола бъде приет.


В случай че членът на РИК не подпише разписката и не приеме протокола в предложеният вид, представителите на СИК извършват необходимите корекции по протокола, след което документа се представя на оператор за повторно въвеждане.

Протоколът отново се сканира, с нанесените корекции и се генерира приемо-предавателна разписка с нов номер, като в системата се запазват както предходните разписки, така и предходно сканираните образци на протоколите.

След приемането на протокола от РИК и подписването на ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНАТА РАЗПИСКА от члена на РИК той вписва кода на разписката върху четирипластовия протокол на СИК и ЕДВА ТОГАВА ГО РАЗПЛАСТЯВА.

Коректно подписана ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНА РАЗПИСКА се предава от РИК в един екземпляр за потвърждение от оператор, с което приключва процеса по обработка на СИК протокола в ИП към РИК.

За всеки протокол на СИК  се съставя отделна разписка.

Приносителите на протоколите на СИК предоставят разписките и протоколите на член на РИК, който проверява идентичността на данните от разписката с тези от протокола и удовлетворяването на контролите.

Един екземпляр от разписката се предава на приносителите от СИК, вторият на отговорника на ИП за потвърждаване на записа в базата данни, а третият екземпляр РИК предава на ЦИК.

Предоставеният на отговорника на ИП екземпляр от разписката служи за потвърждаване на компютърния запис на данните от протокола на СИК в базата данни и повече данните не могат да се променят.

Само данните от потвърдените компютърни записи  участват в изчисляване на резултатите от обработката.

 

По изключение, когато РИК констатира очевидна фактическа грешка в разписката на вече потвърден протокол (например: грешно въведен номер на секция в протокола, разменени съседни данни по позиции в протокола и други такива), тя взема решение за внасяне на корекции в компютърния записа на протокола. Решението на РИК се изготвя в четири екземпляра, три от които се прикрепят към трите екземпляра от протокола на СИК, а четвъртият - към дневника на отговорника на ИП. 

Въз основа на протокола на СИК и решението на РИК отговорникът на ИП издава нова разписка, която се подписва от него и от член на РИК, определен с решение на комисията. Кодът на новата разписка и номерът на решението на РИК за внасяне на корекции в записа се вписват в горната част на екземплярите от протокола на СИК и се потвърждава коригирания запис.

Предишната разписка се анулира с надпис "анулирана", подписва се от председателя и секретаря на РИК, и отговорника на ИП и се прилага към екземпляра на секционния протокол, предназначен за ЦИК.

Внасянето на корекции в записа на потвърден протокол на СИК въз основа на писмено решение на РИК се отразява в дневника на отговорника на ИП като извънредна ситуация.

Периодично ИП:

а) предоставя на РИК междинни резултати от въведените и потвърдени до момента секционни протоколи на интервали, не по-дълги от един час;

б) извършва архивиране на базата данни на интервали не по- дълги от един час;

в) предоставя на РИК информация за непристигнали секционни протоколи;

г) изпраща към ИП на ЦИК подписан с цифровия сертификат на отговорника на ИП на РИК файл с междинни резултати от въвеждането на секционните протоколи на интервали, не по-дълги от един час. Ако по технически причини това не е възможно, те се изпращат по факс или по телефон.

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол