Начало » Парламентарни избори 2013 » За РИК/СИК » Методически указания за СИК извън страната » Част V Действия на СИК след приключване на гласуването

Част V Действия на СИК след приключване на гласуването

ЧАСТ ПЕТА
Действия на СИК след приключване на гласуването

 

1.      Присъстващи лица

При отварянето на урните и установяването на резултатите от гласуването в секцията могат да присъстват:

  • По един представител на ПП или КП;
  • По един наблюдател от организация, регистрирана за наблюдение на изборите;
  • Журналисти.

На присъстващите се осигурява пряка видимост при преброяването на гласовете. Преброяващият гласовете съобщава на висок глас резултатите, които установява.

Присъстващите са длъжни да спазват реда в помещението, да спазват указанията на председателя на СИК и да не пречат или препятстват работата на СИК.

Само СИК е компетентна да установи кой глас е действителен или не! Присъстващите лица не могат да се намесват в работата на СИК при установяването на гласовете.

 

2.      Действия преди отварянето на урните

При отваряне на урните и установяване на резултатите от гласуването в изборното помещение могат да присъстват само тук посочените лица, а останалите се поканват да напуснат помещението.

След обявяване на гласуването за приключило членовете на СИК разпределят помежду си функциите, които ще изпълняват при определяне на резултатите от гласуването:

  • кой ще отваря урната/ите за гласуване и ще изважда съдържанието й/им върху мястото, на което ще се извършва установяване на резултатите от гласуването;
  • кой ще попълва данните в черновата и в протокола на СИК;
  • кой ще преброява подписите положени в избирателния списък;
  • кой ще брои бюлетините;
  • кой ще отговаря за изготвянето на копирането и предоставянето на заверено копие от протокола и обявяване на резултатите от гласуването в секцията;
  • кой ще опакова останалите книжа и материали и ще ги предава  на ръководителя на дипломатическото/консулското представителство или на оправомощено от него лице.

Един член на СИК може да извършва няколко функции.

При преброяване на гласовете и попълване на протокола спазвайте точно дадените на съответния ред в него указания.

Започнете да работите в черновата на протокола.

Протоколът се състои от отделни листове с обособени страници, всеки от които е отпечатан на химизирана хартия в 4 екземпляра.

Всеки лист съдържа две страници, номерирани последователно.

В долния десен ъгъл на всяка страница от протокола е отпечатан уникален фабричен номер и два черни правоъгълника, представляващи оптични маркери.

НЕ ДРАЙСКАЙТЕ ВЪРХУ ТЯХ! НЕ ПОЛЗВАЙТЕ ПРОТОКОЛА ЗА ПОДЛОЖКА ПРИ ПОПЪЛВАНЕ НА ЧЕРНОВАТА, ЗАЩОТО Е ОТПЕЧАТАН НА ХИМИЗИРАНА ХАРТИЯ.

При предаването на протокола на ЦИК всеки лист ще се сканира.

Системата разпознава протоколите по уникалният им номер и черните квадратчета.

Ако допуснете грешка на един лист от беловата, в никакъв случай не подменяйте само този лист със съответния лист от втория формуляр на протокол, наличен в СИК!

В този случай при сканирането системата няма да разпознае листът с различни номера и няма да го приеме като част от същия документ. С такъв протокол няма да могат да бъдат отчетени резултатите от гласуването.  

В този случаи препишете данните от сгрешения протокол в изборното помещение, в противен случай ще трябва да броите бюлетините повторно в пълен състав.

За да отстраните допусната техническа грешка в протокола, зачертайте грешната цифра или дума с черта така, че да се вижда написаното и напишете действителните данни. Всеки член на СИК подписва поправката отстрани. Ако са сгрешени данните и с цифри и с думи, зачертайте и поправете по описания начин и двете грешки!!!

В случай че грешката не може да бъде отстранена по този начин - използвайте втория предоставен Ви формуляр на  протокол ИЗЦЯЛО.

 

Определеният от комисията член започва да попълва черновата на протокола последователно и като се спазват точно указанията, дадени в самия протокол.

Спазвайте указанията, изписани на съответния ред от протокола.

Цифрите и буквите се изписват едро и четливо.

 

Преди да отворите избирателната урна, се попълва част първа на черновата на протокола.

 

По буква А - Записва се числото „36" - броят на партиите и коалициите от партии, регистрирали  кандидатски листи.

 

По буква Б - отбелязва се броят на бюлетините, получени на 11 май 2013 г. - в деня преди изборния ден.

 

Точка 1 - брой избиратели според избирателния списък. Това е числото от приемно-предавателния протокол - Приложение № 77, с който СИК е приела избирателния списък.

 

Точка 2 - брой на избирателите, вписани в основния избирателен списък под чертата (допълнителната страница). Това са избирателите, които са вписани от СИК в изборния ден.

 

Точка 3 - пребройте подписите, положени в избирателния списък - както в частта с отпечатаните имена, така и тези в допълнителната страница. Полученото число запишете на този ред от протокола.

Тук е първата контрола.

Полученото число да е равно на сумата от числата по т. 1 и т. 2. Не продължавайте напред, преди да сте записали коректните числа.

 

Точка 4 - приложения към избирателния списък. Съдържа брой декларации по чл. 44, ал. 5 от ИК - Приложение № 22 от изборните книжа.

Тук е втората контрола - числото по т. 2 трябва да е равно на числото по т. 4, затова внимателно проверете числата и дали контролата е изпълнена. Не продължавайте напред, преди да сте записали коректните числа.

 

Точка 5 - впишете броя на придружителите: а) вписани в графа „Забележки" на избирателния списък, и б) вписани в Списъка за допълнително вписване на придружителите. Числата по двете точки трябва да са еднакви.

 

Точка 6 - на това място се записват лицата, вписани в двата списъка на СИК за лицата, присъствали в изборното помещение:

Списък на наблюдателите;

Списък на представителите на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети, в който се вписват само представителите на партии и коалиции от партии.

 

Точка 7 - тук запишете бюлетините, които са останали  извън урната. Това са:

  • Неизползваните бюлетини;
  • Унищожените от СИК бюлетини - за таблата пред изборното помещение, повредени при откъсване от кочана или по друг начин;
  • Недействителните бюлетини по чл. 180 от ИК - тези, за които избирателите не са спазили забраната да не се разгъват по начин, позволяващ да се види отбелязаното маркиране за партия или коалиция от партии;
  • Недействителните бюлетини по чл. 181 от ИК - тези, за които не е спазена забраната за заснемане начина на гласуване с мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника.
  • Сгрешените бюлетини по чл.201, ал.2 от ИК.

След преброяването и описването им всички бюлетини по тази точка да се опаковат на пакети и се отстраняват от мястото за броене.

Това е краят на част първа на протокола.

 

Попълване на част втора от протокола.

Не отваряйте урната, преди да попълните част I от протокола.

За да пристъпите към тази част, трябва да сте разчистили масата за броене и да сте определили член на комисията, който ще има достъп до бюлетините и ще ги брои.

Урната се отваря и бюлетините се изваждат внимателно една по една, без да се изсипват наведнъж.

Точка 8 - Първо се установява броят на намерените в урната бюлетини - всички бюлетини се преброяват и числото се записва.

Тук е следващата контрола - числото по т. 8 трябва да е равно на сумата от недействителните по т. 9 и действителните по т. 10 гласове. Освен това числото по т. 8 трябва да е равно на числото по т. 3.

 

За да установите броя на действителните и недействителните гласове, започнете броенето на извадените от урната бюлетини, като подреждате бюлетините на купчинки:

 

Купчинки с недействителни гласове съгласно редовете в протокола по т. 9 - броят им се вписва в съответните подточки на т. 9 от протокола.

ГЛАСЪТ (НАМЕРЕНАТА В УРНАТА БЮЛЕТИНА) Е НЕДЕЙСТВИТЕЛЕН, КОГАТО:

а) Бюлетина, които не са по установен образец (не отговаря на утвърдения от ЦИК образец, имат друго оформление, различен печатен текст, не е на установената хартия, не е с установеното съдържание, размери, нямат защита на гърба и др.);

б) Върху бюлетината, върху които има изписани специални символи, като букви, цифри и други знаци;

в) Бюлетина по установен образец, в която вотът на избирателя не е отразен със знак „Х" и с химикал, пишещ със син цвят, (няма положен знак „Х" с химикал, пишещ със син цвят, положен е друг знак, а не знак „Х" в квадратчето за гласуване или знакът „Х" не е положен с химикал, пишещ със син цвят);

г) Бюлетина по установен образец, в която не е отразен вотът на избирателя (в нито едно квадратче не е положен знак „Х" с химикал, пишещ със син цвят);

д) Бюлетина по установен образец с отбелязан знак „Х" или друг знак и с химикал, пишещ с друг цвят, за две или повече кандидатски листи (има положен знак „Х" или друг знак в повече от едно квадратче за гласуване);

е) Бюлетина по установен образец с отбелязан знак „Х", който засяга повече от едно квадратче за гласуване и не може да се установи еднозначно волята на избирателя (ако положеният знак „Х" със син химикал, засяга съществено и друго квадратче за гласуване, така че волята на избирателя не може да се установи);

ж) Бюлетина по установен образец, която не съдържат 2 бр. печата на съответната СИК.

Контрола - Сумата от числата по подточките на т. 9 от протокола трябва да е равна на числото по т. 10 от протокола.

 

Купчинки с действителни гласове за всяка партия или коалиция от партии. Бюлетините, подадени за всяка ПП или КП, се поставят на отделна купчинка. Купчинките се преброяват поотделно. Числото, установено за всяка купчинка поотделно, се нанася на реда за тази кандидатска листа в т. 12 от протокола. Общият брой на действителните гласове - сумата от числата по всички купчинки с действителни гласове - се записва в т. 11.

ГЛАСЪТ (НАМЕРЕНАТА В УРНАТА БЮЛЕТИНА) Е ДЕЙСТВИТЕЛЕН, КОГАТО:

а) бюлетината е по установения образец;

б) гърба на бюлетината съдържа два печата на съответната секционна избирателна комисия на определените за това места;

в) само в едно квадратче за гласуване има поставен знак „Х" с химикал, пишещ със син цвят;

Знакът „Х" се изписва с две наклонени линии, които се пресичат в една точка и краищата им не са свързани, в съответствие с примерните начини, посочени в приложение № 1.

Дължината и дебелината на наклонените линии, с които се изписва знакът „Х", когато знакът не засягат друго квадратче в бюлетината, не се отразява върху действителността на гласа.

г) в бюлетината няма вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци;

д) в бюлетината има отклонения, дължащи се на дефекти и грешки при производството или когато върху нея има механични увреждания или зацапвания при производството;

Увреждания, които не са резултат на производството, могат да бъдат възприети като „друг знак", който прави гласа (бюлетината, намерена в урната) недействителен.

Горните дефекти трябва да бъдат установени при подаване на бюлетината на избирателя при гласуването от члена на СИК.

С такава бюлетина не следва да се гласува и да се подава на избирателя.

Сумата от числата по т. 12 от протокола (подадените действителни гласове за отделните ПП или КП) трябва да е равна на числото по т. 11 от протокола (всички действителни гласове). Това е последната контрола.

Когато действителността на глас е оспорена, СИК взема решение по това дали гласът е действителен или недействителен. Тези случаи се описват в протокол, който се прилага към протокола на СИК и на гърба на бюлетината се отбелязва номерът на решението.

 

След като попълните черновата и се убедите, че всички контроли по протокола са удовлетворени, преминете към попълване на беловата на протокола на СИК.

За целта:

Впишете номера на секцията, населеното място, държавата и другите данни от тази част на протокола, където е приложимо.

Запишете датата и часа (местно време) на съставяне на протокола, имената на членовете на комисията и началото и края на гласуването (местно време).

Запишете имената на присъствалите при отварянето на урната и установяването на резултатите. Ако мястото не е достатъчно - продължете на допълнителен лист.

Пренесете внимателно данните от черновата на протокола ред по ред.

В буква В опишете дали е имало спорове по действителността на гласовете, какви решения са взети по тях.

В края на протокола отбележете какви жалби или заявления са постъпвали до СИК и какви решения е взела СИК по тях. Опишете и приложете към протокола всички жалби.

Отразете каква е била обстановката при провеждането на изборите.

Всички членове на СИК подписват протокола и се отбелязва в колко часа е станало това.

Член на СИК няма право да откаже да подпише протокола. Присъствал член на СИК, неподписал протокола, носи административно-наказателна отговорност.

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол