Начало » Парламентарни избори 2013 » За РИК/СИК » Методически указания за СИК извън страната » Част I Състав на секционните избирателни комисии

Част I Състав на секционните избирателни комисии

ЧАСТ ПЪРВА
Състав на секционните избирателни комисии. Статут на членовете

1. Секционните избирателни комисии се състоят от председател, заместник-председател, секретар и членове. СИК може да се състои от общо 5, 7 или 9 членове.

2. Лицата, включени в СИК, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работата им в съответната комисия.

Членовете на СИК, предложени от политическите партии и коалиции от партии, се командироват от предложилата ги политическа сила, а членовете, предложени от министъра на външните работи, се командироват от Министерството на външните работи. Командировъчните разходи се поемат от организацията издала командировъчната заповед.

3. ЦИК назначава, замества и освобождава членовете на СИК и определя възнагражденията им.

4. Членовете на СИК при изпълнение на своите функции са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс. Членовете на комисиите носят отличителен знак, утвърден с Решение №2335-НС от 29.03.2013г. на ЦИК.

Членовете на СИК не могат да носят отличителни знаци на участници в изборите за народни представители, както и да провеждат агитация или да участват в такава в деня преди и на изборния ден.

5. Заседанията на секционните избирателните комисии са законни, ако на тях присъстват повече от половината от състава им:

  • 3 членове при 5-членни СИК
  • 4 членове при 6- или 7-членни СИК
  • 5 членове при 8- или 9-членни СИК.

6. Решенията се вземат с мнозинство две трети от присъстващите членове на СИК, както следва:

 

Брой на присъстващите Предложението се приема, ако са гласували "ЗА"
9 6
8 6
7 5
6 4
5 4

7. За заседанията се съставя протокол, който се подписва от председателя и секретаря (образец № 1). Формата на протокола е съгласно образец № 1:

*     *    *

Образец № 1

ПРОТОКОЛ

Днес, ............... 2013 г., в изборното помещение, в което се помещава избирателна секция № ..........................., находящо се в гр. ..................., ул. „..............." ..., държава ............................,

се проведе заседание на СИК № ..................., на което присъстваха:

1. ...................................................................................., председател

2. ................................................................................., зам.-председател

3. ...................................................................................., секретар

4. ...................................................................................., член

5. ...................................................................................., член

6. ...................................................................................., член

7. ...................................................................................., член

8. ...................................................................................., член

9. ...................................................................................., член

Беше направено следното предложение за решение: .......................

...........................................................................................................

..........................................................................................................

Гласували "за" ......................., "против" ............................

След проведеното гласуване СИК прие следното

 

РЕШЕНИЕ:

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

 

Ако по-малко от 2/3 от членовете на СИК гласуват "за", решението се счита "ОТХВЪРЛЕНО", което се отразява в протокола, както следва:

"ОТХВЪРЛЯ" предложението за ......../искането за .................."

 

Час на приемане: ................................

Председател: ................................

Секретар: .....................................

 

*          *          *

 

8. Членовете на СИК могат да гласуват само „за" или „против" конкретното решение. Членовете на СИК не могат да откажат да гласуват или да гласуват „въздържал се".

9. Решенията се подписват от председателя и секретаря на комисията.

При отсъствие:

- на председателя, решенията се подписват от заместник-председателя и секретаря;

- на секретаря, решенията се подписват от председателя и заместник-председателя;

- едновременно и на председателя и на секретаря, решенията се подписват от заместник-председателя и член на комисията, определен с нейно решение, който е от квотата на партия, различна от тази, предложила заместник-председателя.

Когато председателят и заместник-председателят са предложени от една и съща партия или коалиция от партии, решенията се подписват от председателя и определен с решение член на комисията от квотата на партия, различна от тази, предложила председателя.

10. Членовете на СИК могат да подписват протоколи и гласуват решения с особено мнение, като изрично отбелязват дали гласуват „за" или „против" конкретното решение и в какво се изразява особеното мнение (чл. 20, ал. 4 от ИК). Особеното мнение се излага отделно в писмен вид и става неразделна част от протокола.

 

Правомощия на СИК. Указания на председателя. Обжалване действията на СИК

11. Секционната избирателна комисия:

а) следи за спазване на разпоредбите на Изборния кодекс и на методическите указания на ЦИК в изборното помещение и в района на секцията;

б) съдейства за подреждане на изборното помещение според изискванията на Изборния кодекс и методическите указания на ЦИК и с оглед осигуряване на достъп до гласуване на лица с увреждане на опорно-двигателния апарат или на зрението;

в) осигурява свободното и спокойно протичане на гласуването в избирателната секция;

г) преброява гласовете, подадени за партиите и коалициите от партии и изготвя протокол (Приложение №87 от изборните книжа);

д) незабавно, но не по-късно от 24,00 часа местно време на изборния ден, изпраща на Централната избирателна комисия:

- протокол-грама с резултатите от изборите по утвърден от ЦИК образец;

- сканиран екземпляр от протокола на секционната избирателна комисия (Приложение № 87 от изборните книжа), изпратен на специално определен електронен адрес на ЦИК на файл в pdf -формат;

- сканиран екземпляр от списъка за гласуване извън страната (Приложение № 5 от изборните книжа) изпратен на специално определен електронен адрес на ЦИК на файл в pdf -формат.

е) предава на ръководителите на дипломатическото или консулското представителство изборните книжа и материали, както и протокола на секционната избирателна комисия по първата дипломатическа поща до Министерството на външните работи за предаване в Централната избирателна комисия не по - късно от 14 дни след изборния ден. В срок до 7 дни от получаването на протокола и останалите изборни книжа и материали Министерството на външните работи ги предава на Централната избирателна комисия във вида, в който са получени и без да се нарушава целостта на пратката;

ж) разглежда жалби, по които се произнася незабавно,като решението се съобщава веднага на жалбоподателя;

з) обявява на общодостъпно място пред избирателната секция резултатите от гласуването чрез поставяне на копие от подписания протокол на СИК (Приложение № 87 от изборните книжа) с резултатите от гласуването в избирателната секция, подпечатано на всяка страница с печата на комисията и подписано от председателя, заместник-председателя и секретаря;

и) предоставя срещу подпис на членовете на комисията, участниците в изборите или на техните представители и на наблюдателите ксерокопие от подписания протокол (Приложение № 87 от изборните книжа) с резултатите от гласуването в избирателната секция, подпечатано на всяка страница с печата на комисията и подписано от председателя,заместник-председателя и секретаря.

12. Разпределението на дейностите между членовете на секционната избирателна комисия се извършва с решение при откриване на изборния ден.

13. Указанията на председателя на секционната избирателна комисия са задължителни за всички граждани в изборното помещение. Тези указания могат да бъдат отменени с решение на секционната избирателна комисия.

14. Действията на секционните избирателни комисии извън страната могат да се обжалват пред Централната избирателна комисия.

15. Жалбата може да се подаде в Централната избирателна комисия директно по електронен път на електронния адрес на ЦИК: [email protected] , или чрез ръководителя на дипломатическото или консулско представителство, който я изпраща незабавно в Централната избирателна комисия.

16. Централната избирателна комисия се произнася незабавно, до един час от постъпване на жалбата и преди края на изборния ден.

17. Решението на ЦИК по жалбата се обявява незабавно на интернет страницата на комисията и в електронния бюлетин на БТА и не подлежи на обжалване.

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол