Начало » Парламентарни избори 2013 » За РИК/СИК » Методически указания за СИК » Глава III Закриване на изборния ден

Глава III Закриване на изборния ден

Глава III. Закриване на изборния ден.

Изборният ден приключва в 20,00 часа.

Когато пред изборното помещение в 20,00 часа няма избиратели, председателя на СИК обявява гласуването за приключило.

Когато в 20,00 часа пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на СИК установяват техният брой и самоличност. Негласувалите предават личните си карти на СИК. Само тези избиратели се допускат да гласуват, но не по-късно от 21,00 часа.

След 20,00 часа, съответно 21,00 часа не се допуска гласуване.

Председателят на СИК обявява гласуването за приключило, след като гласуват избирателите, които са били пред изборното помещение в 20,00 часа, но не по-късно от 21,00 часа.

Преброяване на гласовете и попълване на
протокола с резултатите от гласуването
Присъстващи лица

При отварянето на урните и установяването на резултатите от гласуването в секцията могат да присъстват:

Кандидати за народни представители;

Застъпникът на кандидатската листа за съответната секция;

По един представител на ПП, КП или ИК;

По един наблюдател от организация, регистрирана за наблюдение на изборите;

Журналисти.

На присъстващите се осигурява пряка видимост при преброяването на гласовете. Преброяващият гласовете съобщава на висок глас резултатите, които установява.

Присъстващите са длъжни да спазват реда в помещението, да спазват указанията на председателя на СИК и да не пречат или препятстват работата на СИК.

Само СИК е компетентна да установи кой глас е действителен или не! Присъстващите лица не могат да се намесват в работата на СИК при установяването на гласовете.

Преди да започне да преброява гласовете, СИК определя с решение кой от членовете й ще има достъп до бюлетините и ще брои, кой ще попълва протокола, кой ще опакова бюлетините и книжата и т.н.

Секция 4. Преброяване на гласовете и
попълване на протокола
Общи правила

При преброяване на гласовете и попълване на протокола спазвайте точно дадените на съответния ред в него указания.

Започнете да работите в черновата на протокола.

Протоколът се състои от отделни листове с обособени страници, всеки от които е отпечатан на химизирана хартия в 4 екземпляра.

Всеки лист съдържа две страници, номерирани последователно.

В долния десен ъгъл на всяка страница от протокола е отпечатан уникален фабричен номер и два черни правоъгълника.

НЕ ДРАЙСКАЙТЕ ВЪРХУ ТЯХ! НЕ ПОЛЗВАЙТЕ ПРОТОКОЛА ЗА ПОДЛОЖКА ПРИ ПОПЪЛВАНЕ НА ЧЕРНОВАТА, ЗАЩОТО Е ОТПЕЧАТАН НА ХИМИЗИРАНА ХАРТИЯ.

При предаването на протокола в РИК всеки лист ще се сканира.

Системата разпознава протоколите по уникалният им номер и черните квадратчета.

Ако допуснете грешка на един лист от беловата, в никакъв случай не подменяйте само този лист със съответния лист от втория формуляр на протокол, наличен в СИК!

В този случай при сканирането системата няма да разпознае листът с различни номера и няма да го приеме като част от същия документ. СИК с такъв протокол ще бъде оставена да изчака приемането на всички други протоколи и книжа на останалите СИК в многомандатния район от РИК. Всички членове на СИК ще бъдат събрани в областния център и в присъствието на РИК ще отварят торбата с бюлетините и останалите книжа и материали и отново ще установят резултатите и съставят нов протокол.

Ето защо, вместо да си спестите време да препишете данните от сгрешения протокол в изборното помещение, на практика ще загубите много повече време и ще трябва да броите бюлетините повторно в пълен състав.

За да отстраните грешката, зачертайте грешната цифра или дума с черта така, че да се вижда написаното и напишете действителните данни. Всеки член на СИК да подпише поправката отстрани. Ако са сгрешени данните и с цифри и с думи, зачертайте и поправете по описания начин и двете грешки!!!

В случай че грешката не може да бъде отстранена по този начин - използвайте втория формуляр на  протокол (изцяло).

*          *          *

Преброяване на гласовете

Комисията разпределя задачите си, като определя кой от членовете й попълва протокола и кой има достъп до бюлетините.

Определеният от комисията член започва да попълва черновата на протокола последователно и като се спазват точно указанията, дадени в самия протокол.

Спазвайте указанията, изписани на съответния ред от протокола.

Цифрите и буквите се изписват едро и четливо.

Преди да отворите избирателната урна, се попълва част първа на черновата на протокола.

По буква Б - отбелязва се броят на бюлетините, получени предния ден.

Точка 1 - брой избиратели според избирателния списък. Това е числото по т. 4 от приемно-предавателния протокол - Приложение № 74, с който СИК е приела избирателния списък.

Точка 2 - брой на избирателите, вписани в допълнителната страница на избирателния списък - под чертата.

Точка 3 - брой на избирателите, вписани в допълнителния избирателен списък в изборния ден - не смесвайте този списък с основния избирателен списък.

Тук е първата контрола.

Полученото число да е равно на сумата от числата по т. 6. Не продължавайте напред, преди да сте записали коректните числа.

Точка 4 - пребройте подписите, положени в избирателния списък - както в частта с отпечатаните имена, така и тези в допълнителната страница, както и подписите, положени в допълнителния избирателен списък. Полученото число запишете на този ред от протокола.

Тук е втората контрола, затова внимателно проверете числата и дали контролата е изпълнена. Не продължавайте напред, преди да сте записали коректните числа.

Точка 5 - приложения към избирателния списък. Съдържа три вида документи:

-         Декларации по чл. 194 от ИК (снимка на Приложение № 72) - за охраната на секцията и членовете на СИК;

-         Декларации по чл. 57, ал. 1 от ИК (снимка на Приложение № 73) - от граждани, живеещи в чужбина, ако не са включени в списъка на заличените лица. Подателите на този вид декларации не са включени в избирателния списък на секцията по постоянния им адрес и не фигурират в списъка на заличените лица.

-         Удостоверения по чл. 48б, ал. 1 от ИК (снимка на Приложение № 14) - само за тези граждани, които са включени в списъка на заличените лица, но са представили удостоверението и са дописани в допълнителната страница на списъка (под чертата).

Точка 6 - тук се описват приложенията към допълнителния избирателен списък:

-         Декларации по чл. 203, ал. 3 от ИК (снимка на Приложение № 70) - от избиратели с увреждания на опорно-двигателния апарат или зрението, които са допуснати да гласуват в избрана от тях секция;

-         Декларации по чл. 207, ал. 1, т. 3 от ИК (снимка на Приложение № 71) - от ученици и студенти, които гласуват в избрана от тях секция в населеното място, където е тяхното учебно заведение;

-         Удостоверение за гласуване на друго място по чл. 49 от ИК (снимка на Приложение № 18) - такова могат да имат само кандидатите за народни представители, членовете на РИК или ЦИК и наблюдателите.

Тук е другата част от първата контрола по т. 3 - съберете числата по всички подточки на т. 6 - сумата трябва да е равна на числото по т. 3 - брой избиратели, вписани в допълнителния избирателен списък.

Точка 7 - впишете броя на придружителите: а) вписани в графа „Забележки" на избирателния списък и б) вписани в Списъка за допълнително вписване на придружителите. Числата по двете точки трябва да са еднакви

Точка 8 - на това място се записват лицата, вписани в трите списъка на СИК за лицата, присъствали в изборното помещение:

Списък на застъпниците;

Списък на наблюдателите;

Списък на представителите на партиите, коалициите от партии и инициативните комитети.

Точка 9 - тук запишете бюлетините, които са останали извън урната. Това са:

  • Неизползваните бюлетини;
  • Унищожените от СИК бюлетини - за таблата пред изборното помещение, повредени при откъсване от кочана или по друг начин;
  • Недействителните бюлетини по чл.180 от ИК - тези, за които избирателите не са спазили забраната да не се разгъват по начин, позволяващ да се види отбелязаното маркиране за партия, коалиция от партии или инициативен комитет;
  • Недействителните бюлетини по чл.181 от ИК - тези, за които не е спазена забраната за заснемане начина на гласуване с мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника.
  • Сгрешените бюлетини.

След преброяването и описването им всички бюлетини по тази точка да се опаковат на пакети и се отстраняват от мястото за броене.

Това е краят на част първа на протокола.

Попълване на част втора от протокола.

Не отваряйте урната, преди да попълните част I от протокола.

За да пристъпите към тази част, трябва да сте разчистили масата за броене и да сте определили член на комисията, който ще има достъп до бюлетините и ще ги брои.

Урната се отваря и бюлетините се изваждат внимателно една по една, без да се изсипват наведнъж.

Първо се установява броят на намерените в урната бюлетини - всички бюлетини се преброяват и числото се записва в т. 10.

Тук е третата контрола - числото по т. 10 трябва да е равно на сумата от недействителните и действителните гласове.

За да установите броя на действителните и недействителните гласове, започнете броенето на извадените от урната бюлетини, като подреждате бюлетините на купчинки:

Купчинки с действителни гласове за всяка кандидатска листа. Бюлетините, подадени за всяка листа, се поставят на отделна купчинка. Купчинките се преброяват поотделно. Числото, установено за всяка купчинка, се нанася на реда за тази кандидатска листа в т. 14 от протокола. Общият брой на действителните гласове - сумата от числата по всички купчинки - се записва в т. 13.

Купчинки с недействителни гласове съгласно редовете в протокола по т. 11 - броят им се вписва в съответните подточки на т. 11 от протокола. Сумата от числата по подточките на т. 11 от протокола трябва да е равна на числото по т. 12 от протокола.

Сумата от числата по т. 14 от протокола (подадените действителни гласове за отделните кандидатски листи) трябва да е равна на числото по т. 13 от протокола (всички действителни гласове). Това е последната контрола.

Кодато действителността на глас е оспорена, СИК взема решение по това дали гласът е действителен или недействителен. Тези случаи се описват в протокол, който се прилага към протокола на СИК и на гърба на бюлетината се отбелязва номерът на решението.

 

След като попълните черновата и се убедите, че всички контроли по протокола са удовлетворени, преминете към попълване на беловата на протокола на СИК.

За целта:

Впишете номера на секцията, населеното място, изборен район и другите данни от тази част на протокола, където е приложимо.

Запишета датата и часа на съставяне на протокола, имената на членовете на комисията и началото и края на гласуването.

Запишете имената на присъствалите при отварянето на урната и установяването на резултатите. Ако мястото не е достатъчно - продължете на допълнителен лист.

Пренесете внимателно данните от черновата на протокола ред по ред.

В буква В опишете дали е имало спорове по действителността на гласовете, какви решения са взети по тях.

В края на протокола отбележете какви жалби или заявления са постъпвали до СИК и какви решения е взела СИК по тях. Опишете и приложете към протокола всички жалби.

Отразете каква е била обстановката при провеждането на изборите.

Всички членове на СИК подписват протокола и се отбелязва в колко часа е станало това.

Член на СИК няма право да откаже да подпише протокола. Член на СИК, неподписал протокола без уважителни причини, носи административно-наказателна отговорност.

 

След попълване на беловата на протокола поставете в торбата:

  • Пакетите с всички бюлетини - неизползвани, сгрешените бюлетини, бюлетините по чл. 180 и чл. 181 от ИК, унищижените по други причини бюлетини, използваните бюлетини - извадените от избирателната урна, опаковани според установените рузултати - действителни и недействителни;
  • Печата на СИК, в отделен плик, НО САМО СЛЕД КАТО ПРИКЛЮЧИТЕ С КОПИРАНЕТО И ПОДПЕЧАТВАНЕТО НА ПРОТОКОЛИТЕ;
  • Протокола за маркиране на печата на СИК;
  • Останалите книжа и материали - черновата на протокола, приемно-предавателния протокол за списъка, списъците за вписване на застъпници, наблюдатели, представители на партии, коалиции от партии и инициативни комитети, списъка за вписване на лицата, получили копия от протокола на СИК и др.

Завържете торбата и я запечатайте с хартиена лента, като се подпишете върху нея. Запишете пълния номер на секцията върху лентата.

Върху торбата с маркер запишете пълния номер на секцията.

 

Извън торбата поставете в отделни пликове:

  • Основния избирателен списък, допълнителния избирателен списък и Списъка на заличените лица. Пликът не се запечатва.
  • В друг плик се поставя приемно-предавателният протокол - Приложение № 80 от изборните книжа, сгрешеният формуляр на протокола (ако има такъв) и неизползваният формуляр на протокола на СИК. Пликът не се запечатва. След въвеждане на данните от гласуването в Изчислителния пункт при РИК и приемане  на протокола на СИК от РИК в този плик се поставя и екземпляра на протокола на СИК за областната администрация.  Запечатва се от комисията по чл. 233, ал. 7 от ИК при приемане на книжата и материалите от СИК.
  • Протокола на СИК - в незапечатан плик.

Четвъртият екземпляр от протокола се поставя на вратата на изборното помещение след разпластяване на протокола от РИК

Копиране на протокола на СИК

КОПИРАЙТЕ ПРЕДИ ДА ЗАПЕЧАТАТЕ ТОБРАТА - В НЕЯ ТРАБВА ДА ОСТАВИТЕ ПЕЧАТА НА СИК! 

Копирането се извършва след попълване на всички данни в протокола и подписването му от всички  членове на СИК и преди предаването на протокола в РИК.

Копирането се извършва от определен от СИК член само в изборното помещение.

Преди копирането - запознайте се внимателно с инструкциите за работа с копирната машина и ги следвайте стриктно.

Право да получат заверено копие от протокола при поискване имат:

  • членовете на СИК;
  • представители ПП, КП и ИК - по един от ПП, КП и ИК
  • застъпници - за всяка кандидатска листа;
  • наблюдателите от българските неправителствени организации - по един за всяка организация, регистрирана като наблюдател на изборите.

Всяка страница от протокола се копира и преди да се завери с подпис и печат от председателя, заместник-председателя и секретаря на СИК, се сравнява дали данните от копието съответстват точно на оригинала.

СИК дава възможност на всяко лице, което има право да получи копие от протокола, да сравни дали данните от копието съответстват точно на оригинала.

След сравняването и ако копието отговаря точно на оригинала - председателят, заместник-председателя и секретарят на СИК подписват копията на протокола на всяка страница (лист) и полагат печата на комисията.

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол